20.detsembril sai siis otsa see, mille pärast me Lõuna-Aafrikasse tulime. Jaagule anti kätte magistrikraad merendusõiguses. Jaagu seiklused läbi selle aasta on täitsa eraldi lugu, aga lõputseremoonia omad algasid päev enne aktust. Info liikumine siin maal on vahel naljakas – uudised ülikooli surmajuhtumitest (keskmiselt 3-4 kuus) saadetakse otse postkasti ja pannakse uudiste esilehele, aga kuidas sa saad kätte oma lõpetamiseks ette nähtud riided, peidetakse kodulehekülje sügavustesse.
No igal juhul kuna infot ei olnud, küsis Jaak maili teel, mis ta tegema peab ja saigi siis päev varem kell 11 teada, et saab kella 12ni oma riietele järgi tulla. Jaak võttis takso sõitis ülikooli ja selgus, et tädid olid 13 minutit varem lõunale läinud ja tulevad tagasi kella kaheks. No mis siis ikka, kell kaks uus ring. Kui keeruline saab olla lõpuriiete kättesaamine, seda oskab Jaak paremini kirjeldada, aga äraandmine ja deposiidi kättesaamine oli küll kenasti kolme maja vahel ära jagatud ja edasi tagasi jooksutamist terve trenni jagu.

Rõdul seisab suur väga juhtmestatud mees |
Jaak juhtis mu tähelepanu nendele UCT teenindava personali vormiriietes olevatele inimestele, kes olid taaskord väga heade kommunikatsioonivahenditega varustatud ja hoidsid kogu toimuval pilku peal. Kuulsime ka Jaagu professorilt, kui suur tegelikult risk oli ja kui kõvasti erinevad ükskused selle nimel vaeva nägid, et see ilus tseremoonia üldse toimuda saaks ja veel rahulikul moel. Veel kuuaega tagasi oldi suhteliselt kindlad, et lõpuaktus ei toimu.
Jaak bürokraatiarattas |
Bürokraatia jätkub |
Et uuesti lõpuriided ära anda jooksutati meid kolme maja vahel. Ühes kohas võeti vastu riided, teises kohas said tšeki ja kolmandas kohas tagasi deposiidi 10€. Selle trampimise peale tekkis tunne, et see on nende äriplaan, sest inimesed lihtsalt loobuvad lõpuks selle 10€ tagasi saamisest. Aga samas karastus aastaga on nii suur, et hakkab tunduma, et see ei saagi ju teisiti olla.
Lõpetuseks veel üks vahva mälupilt tseremoonialt. Kui aktus lõppes ja lõpetajad hakkasid välja minema, keerasin end ringi ja minu seljataga seisis üks paar. Nii viie-kuuekümnesed. Nad kallistasid pikalt teineteist silmad kinni ja olid pisarateni liigutatud, uhked ja õnnelikud. Ma peaaegu kuulsin nende mõtteid – nüüd on see tehtud, meie lapsele on haridus antud. See oli kuidagi nii suur emotsioon ja hetk, et ma lausa tundsin end selle osana.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar